FINANCE FOR ME - jak zrodził się pomysł?

Hej, nazywam się Marcin Formela. Więcej o mnie możesz dowiedzieć się TUTAJ.

Zacznij tutaj marcin formela

Jestem autorem projektu „FINANCE FOR ME„. Idea narodziła mi się w głowie po przepracowaniu kilku lat jako pracownik  sezonowy i odłożeniu pewnej sumy. Zacząłem się zastanawiać jak nie stracić siły nabywczej moich ciężko zarobionych pieniędzy oraz jak je pomnażać. Zanim wydałem jakiekolwiek złotówki, kilka razy myślałem nad tym, czy 300 godzin przepracowanych w miesiącu jest warte zakupu danej rzeczy lub usługi. Mając świadomość tego jak ciężko na nie zapracowałem i ile wysiłku mnie to kosztowało, ostatecznie bardzo rzadko decydowałem się na ich konsumpcję. Takie podejście powodowało, że gromadziłem coraz więcej oszczędności. Wiedziałem już w tamtym czasie, że istnieje takie zjawisko jak inflacja, lecz nie podejmowałem żadnych działań w celu ochrony zgromadzonego kapitału. Skutek mojej bierności do finansów jest dzisiaj taki, że mogę pozwolić sobie na mniej przy tym samym majątku co 5 lat temu. Wygenerowało to u mnie strach, zdenerwowanie, a także ciągłe myślenie o pieniądzach. 

Tysiące pytań

Zacząłem więc zadawać sobie pytania i szukać na nie odpowiedzi. Nurtowało mnie m.in.:

  • Dlaczego moje pieniądze pożera inflacja? Jak się przed nią chronić? Co jest jej przyczyną?
  • Co zrobić ze środkami na koncie?
  • Dlaczego lokaty nic nie płacą?
  • Jak zaprząc zaskórniaki do pracy tak, aby generowały mi dodatkowy przychód?
  • Jak, w co i gdzie inwestować nadwyżki finansowe?
  • Jakie jest ryzyko utraty pieniędzy w przypadku niepowodzenia inwestycji?
  • Jakie emocje towarzyszą przy inwestowaniu na giełdzie?
  • Czy całe życie będę zmuszony do ciężkiej pracy za stosunkowo małe wynagrodzenie?
  • Czy są inne formy zarabiania?
  • Dlaczego bogaci wyjeżdżają na drogie wakacje, a ja w tym czasie muszę pracować?
  • Jak myślą bogaci? Jakie mają podejście do życia? Jaki mają stosunek do pieniędzy? 
  • Skąd ludzie zamożni czerpią zyski? Czym się zajmują?
  • Jak stać się niezależny finansowo, a w konsekwencji przestać pracować na etacie?
  • Oraz wiele innych pytań… 

Edukacja

Zacznij tutaj Finance For Me

Rozpocząłem zatem swoją edukację finansową. Wziąłem udział w kilku płatnych kursach, plus przeczytałem kilkadziesiąt książek o psychologii, ekonomii, inwestowaniu, zarządzaniu finansami oraz bibliografii bogatych ludzi. Zdobytą wiedzę wykorzystuję każdego dnia. Czuję również, że coś wewnątrz mnie bardzo chce, abym dzielił się nią z innymi. Dlatego postanowiłem, że będę próbował Ci drogi czytelniku jak najprościej ją przekazać. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy z nas ma wystarczająco dużo czasu na samodzielne zagłębianie się w temat. Uważam, że każdy z nas zasługuje na lepsze, wygodniejsze i dostatniejsze życie, lecz aby to osiągnąć potrzebujemy przede wszystkim mnóstwo chęci do zmienienia swojego życia, dostępu do dobrej wiedzy oraz nauczyciela, który ją w odpowiedni sposób przekaże.

Podsumowując, wiesz już jak zrodził się pomysł oraz jakie są moje motywacje. Teraz zachęcam Cię do zaznajomienia się z celami jakie postawiłem pisząc tą stronę oraz do tego, aby stać się niezależnym finansowo.

FINANCE FOR ME - cele​

Główną misją projektu jest edukacja finansowa, która ma dotrzeć do jak największej liczby osób. Wierzę, że im więcej ludzi będzie uzbrojonych w wiedzę finansową tym nam, jako społeczeństwu będzie żyło się łatwiej, jak również na wyższym poziomie.  W związku z tak sformułowanym celem będę starał się przybliżyć zagadnienia związane z:

  • Podstawami ekonomii.
  • Psychologią – nasze nastawienie, mentalność. Co należy w nas zmienić, aby robić rzeczy wielkie i myśleć o sobie jako o człowieku sukcesu.
  • Przedstawieniem sposobów na zabezpieczenie naszych oszczędności przed inflacją.
  • Wyjaśnieniem czym są takie aktywa jak akcje, obligacje, metale szlachetne, surowce, kryptowaluty, nieruchomości – Zarys historyczny. Jak w nie inwestować. Skąd czerpać na ich temat dane i informacje.
  • Narzędziami ułatwiającymi analizę poszczególnych aktywów.
  • Zbudowaniem portfela inwestycyjnego, dzięki któremu po 1. nie będziemy się bali o nasze pieniądze, po 2. pomnożymy nasze oszczędności.

Dziękuję, że poświęciłeś swój cenny czas na przeczytanie tego wstępu. Mam nadzieję, że ta inicjatywa przypadnie Ci do gustu. Liczę, że jesteś zmotywowany tak jak ja do podjęcia działań zmierzających do zabezpieczenia swojej przyszłości. Do zobaczenia na moim blogu.

Poruszanie się po stronie

Postanowiłem, że artykuły będę umieszczał w 9 różnych kategoriach: podstawy ekonomii, psychologia, metale szlachetne, akcje, obligacje, surowce, nieruchomości/reit’y, kryptowaluty oraz budowa portfela. Również w tej kolejności będą publikowane nowe posty. Oczywiście z rozwojem strony mogą pojawić się nowe grupy. Gdy do tego dojdzie, poinformuję was drogą mailową oraz poprzez Facebooka.  Kategorie, które nie będą posiadać żadnego wpisu, oznaczę jako „niedostępny”. Klikając w daną klasę, zostaniemy przeniesieni do strony ze wszystkimi pasującymi do niej tematami.

Planuję w każdym tygodniu udostępniać po jednym artykule. Gdy ich pisanie wejdzie mi w krew, będą pojawiać się częściej. Każdy post będzie można przeczytać w max 6 minut.

Ps. Treści zawarte na tym blogu są wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. dotyczących rekomendacji instrumentów finansowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Przewiń do góry